Copyright 2016 marinetoxin.com. All rights reserved.
BALON BALIĞI ZEHİRLENMELERİNDE BU BELİRTİLERE DİKKAT!


Balon balıkları içerdikleri Tetrodotoksin (TTX) nedeniyle en tehlikeli balıklar arasında gösterilmektedir. Çünkü TTX dünyanın bilinen en güçlü denizel toksinidir.  TTX siyanürden 1200 kat, morfinden 3000 kat daha güçlü ve etkilidir.  Peki tüm bu tehlikelerine rağmen bir insan balon balığı tüketirse ne gibi semptomlar gözlenir.

1. Aşamada dudak, dil ve yutakta uyuşma, tat algılama bozukluğu, baş ağrısı, baş dönmesi, terleme, gözbebeği daralması gibi  nörolojik semptomlar gözlenir. Bu belirtilere tükrük salgısı artışı, bulantı, ishal, karın ağrısı, kusma ve bazen kan kusma şeklinde sindirim sistemi semptomları da eşlik edebilir.

2. Aşamada uyuşma yayılırı, kollar-bacaklar ve parmaklarda kısmi felç, gözbebeği genişlemesi, refleks bozuklukları gözlenebilir.

3. Aşamada konuşma ve yutma bozukluğu, kas koordinasyon bozukluğu, baş dönmesi, denge kaybı, kranial sinir felci, kas titremeleri gibi nörolojik belirtiler ve hipotansiyon, kalp aritmileri, solunum sistemi anormallikleri (Soluk alamama, nefes darlığı vs.) gibi akciğer-kalp (solunum) sistemi semptomları gözlenir.  Ayrıca deride dökülmeler, kabarmalar gibi dermatolojik belirtiler de gözlenebilir.

4. Aşamada bilinç kaybı, zihinsel yeti kaybı, aşırı hipotansiyon, kasılma nöbetleri, spinal refleks ve tendon kayıpları gibi semptomlar gözlenir.

       Vücuda alınan toksin miktarına bağlı olmakla birlikte, semptomlar genellikle 10-45 dk içerisinde görülmeye başlamaktadır. Ancak bazı vaka raporlarında bu sürenin 3-6 saat aralığına uzayabildiği belirtilmiştir.
Ölümle sonuçlanan TTX zehirlenmelerinde yaygın ölüm sebebi solunum yetmezliği olmaktadır. Hasta eğer 24 saat içerisinde solunum yetmezliğinden ölmezse herhangi bir kalıntı
olmaksızın iyileşebilmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından balon balıklarının karaya çıkarılması ve satılmasının yasaklanmış olmasına ve yapılan tüm bilgilendirme çabalarına rağmen; balon balığı tüketen birinde bu belirtileri gözlemlerseniz acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna ulaşmalı ya da 112 acil servise ulaşmalı ve sağlık personeline balon balığı tüketildiği kesinlikle belirtilmelidir.